جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
هد لیبل پرینتر

هد لیبل پرینتر

 • هد لیبل پرینتر چیست؟

  هد بارکد پرینتر یکی از اجزای مهم دستگاه لیبل‌زن است که نسبت به قطعات دیگر ظریف‌تر و پرهزینه‌تر است. سمت هد لیبل پرینتر  بسته به مدل دستگاه متفاوت است. عملکرد هد لیبل پرینتر به این صورت است که اطلاعات را از طریق جریان برق انتقال می‌دهد و توسط حرارت این اطلاعات را روی کاغذهای حرارتی چاپ می‌کند .
  هد پرینتر حرارتی تشکیل شده است از کریستال روی پرینتر سرامیک پیکسلی  که این سرامیک تشکیل شده است از 203 عدد پیکسل ریز که عملیات چاپ روی کاغذ را همین 203 پیکسل توسط جریان برق  انجام می‌دهند.

  وظایف هد لیبل پرینتر

  هد لیبل پرینتر توسط یک کیت الکترونیکی که به پایین سرامیک متصل شده است وظیفه کنترل  و هدایت حرارت را بر عهده دارد.وجود اهرم ها و فنر هایی که به هد فشار می آورند باعث ایجاد خاصیت ارتجاعی در هد می شود که فشار لازم را در زمان چاپ بر روی غلتک پرینتر وارد می کند .کابل لیبل پرینتر به دو صورت فلت و یا سیمی تولید می شود .وظیفه کابل لیبل پرینتر منتقل کردن اطلاعات چاپ از برد پرینتر به هد است .

  تاثیر هد پرینتر بارکد زن بر کاغذهای حرارتی

  هدهای استفاده شده برای لیبل پرینتر ها با حرارت دادن به مقاومت‌های نصب شده در یک بستر، انرژی را روی ماژول‌های هد می‌فرستد. این گرما با کاغذ حرارتی واکنش می‌دهد و باعث تغییر رنگ کاغذ می‌شود.
  کاغذ استفاده شده در پرینترهای حرارتی قیمت پایینی دارند و کار با آنها آسان است و نیاز به تعمیر و نگهداری ندارند. انواع کاربرد این کاغذها عبارت‌اند از دستگاه‌های فکس، چاپگرها و تجهیزات چاپ رسید .

  هد لیبل پرینتر چه تأثیری در کیفیت چاپ دارد؟

  هد در پرینترهای حرارتی عملیات چاپ را از طریق حرارت دادن به ریبون انجام می‌دهد. کیفیت چاپ  بستگی به تعداد نقاط ریز چاپ شده توسط هد لیبل پرینتر دارد هر چه تعداد این نقاط  بیش‌تر باشد کیفیت چاپ بالاتر است. کیفیت چاپ یا همان رزولوشن توسط واحد dpi اندازه‌گیری و مشخص می‌شود . dpi به‌صورت تعداد نقاط چاپ شده در واحد سطح تعریف می‌شود. سرعت چاپ در هدهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و بستگی به برند آن دارد.

  انواع هد پرینتر بارکد زن

  هد پرینتر های حرارتی در نوع هد طرح و هد اورجینال موجود هستند .قیمت هد های طرح پایین تر از نوع اورجینال است ولی عمر هد اورجینال از هد طرح بیش تر است .ویژگی هایی که جز مزیت های هد لیبل پرینتر محسوب می شود عبارتند از سرعت چاپ بالا، تمیزی چاپ و نیاز نداشتن به جوهر ،کارتریج و یا پودر.
  عمر هد پرینتر بارکد زن اغلب بالای دو سال است. تکنولوژی ساخت هد پرینترهای حرارتی در دست دو کشور چین و ژاپن است. هدهای  تولید شده در کشور ژاپن اغلب بالی 4 سال است و در کل  نسبت به هدهای ساخت چین طول عمر بالاتری دارند.

  نگهداری از هد لیبل پرینتر

  مراقبت و نگهداری اصولی از دستگاه بارکد زن طول عمر دستگاه را به‌صورت قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. ازآنجاکه هد دستگاه بارکد زن بسیار ظریف و هزینه آن از سایر قطعات بالاتر است و. از طرفی به دلیل گرم و سرد شدن‌های متوالی احتمال خراب‌شدن بالاتری دارد. یکی از دلایل اصلی خرابی هد بارکد پرینتر  فشاری است که به دلیل روشن و خاموش شدن هنگام عبور از روی ریبون یا کاغذ به آن وارد می‌شود؛ بنابراین اجزای هد به دلیل کار سخت زودتر فرسوده می‌شوند. زمانی که هد دستگاه در آستانه خراب‌شدن قرار می‌گیرد خروجی پرینتر کم‌رنگ‌تر می‌شود و یا خط‌های سفیدی در بعضی از قسمت‌های چاپ ایجاد می‌شود.
  یک پرینتر لیبل‌زن معمولی حدوداً برای چاپ ده میلیون لیبل طراحی شده است درحالی‌که اگر از دستگاه به‌خوبی نگهداری نشود امکان خراب‌شدن آن پس از چاپ یک میلیون لیبل وجود دارد. با نگهداری درست از دستگاه هم امکان خرابی دستگاه و هم مشکلات چاپی کاهش پیدا می‌کند.

  نکات مهم برای افزایش طول عمر هد پرینتر بارکد زن

  • استفاده از ریبون‌های متناسب وبا کیفیت: پهنای ریبون‌ها نباید بیش تر از پهنای برچسب‌ها باشد. از ریبون‌های بیش از حد باریک نیز استفاده نکنید زیرا باعث خراشیده شدن هد می‌شود. برچسب‌ها به‌عنوان یک مانع بین هد چاپ و ریبون عمل می‌کنند که باعث کاهش گرمای تولید شده و ایجاد اصطکاک می‌شوند؛ بنابراین هرگز از لیبل‌های بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت استفاده نکنید زیرا فشار و گرمای بیش‌تری برای عملیات چاپ نیاز دارند.
  • هد دستگاه را تمیز کنید: اغلب ذرات گردوغباری که روی برچسب‌ها می‌نشینند روی ریبون دستگاه قرار می‌گیرند و به هد چاپگر می‌رسند و این باعث کندی عملکرد دستگاه یا خرابی لیبل پرینتر می‌شود.
   یک برنامه  یاد آوری برای تمیزکردن هد دستگاه بارکد زن داشته باشید. برای مثال قبل یا بعد چاپ لیبل هد را تمیز کنید یا بعد از هر بار تعویض ریبون هد دستگاه را تمیز کنید. همیشه قبل از تعویض هد آن را تمیز کنید، همچنین رولر بشقابی یا همان سطح مسطحی که ریبون را از داخل پرینتر عبور می‌دهد را به‌خوبی تمیز نمایید. رولر بشقابی به‌مرورزمان فرسوده و براق می‌شود که این باعث سرخوردن برچسب‌ها می‌شود. برای افزایش طول عمر آن را تمیز نگهدارید.
   برای تمیزکردن هد از یک دستمال بدون پرز و الکل ایزوپروپیل استفاده کنید. داخل جعبه بعضی از ریبون‌ها یک دستمال  مخصوص تمیزکردن هد قرار دارد.
  • تنظیمات مناسب لیبل پرینترها: درجه حرارت ریبون و مواد مورداستفاده را به‌درستی تنظیم کنید. درصورتی‌که دستگاه در حالت درجه حرارت بهینه قرار بگیرد، از پایین‌ترین دما برای چاپ استفاده می‌کند و حرارت داخلی کم‌تر می‌شود. اگر تنظیمات را روی سرعت پایین تنظیم کنید چاپ باکیفیت بالاتری انجام می‌شود و ساییدگی هد را کاهش می‌دهد. همچنین اگر از کمترین کنتراست ممکن استفاده شود از تولید گرمای بیش از حد جلوگیری می‌شود.

  شما سروران گرامی می توانید برای تامین قطعات، خدمات تعمیر لیبل پرینتر و یا خرید لیبل پرینتر دست دوم از طریق شماره تلفن های زیر با مجموعه ITC  تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «هد لیبل پرینتر»

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  پیمایش به بالا